İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Utest Malzeme Test Cihazları

Hidrolik Üniversal Deney Cihazı

Ürün Kodu

UTM-4000

Hidrolik Üniversal Deney Cihazı,

600 kN, 220-240V,

UTM-4000/110

Hidrolik Üniversal Deney Cihazı,

600 kN, 110V,

UTM-4001

UTM 4000 Üniversal Deney Cihazı için

600kN Gövde,

UTM-4002

Düz Numuneler için Çene Yüzleri,

UTM-4003

Yuvarlak Numuneler için Çene Yüzleri,

UTM-0500

Üniversal Deney Cihazı için Ekstensometre,

50 mm Ölçüm Boylu (0.01 mm doğruluklu)

UTM-0510

Üniversal Deney Cihazı için Ekstensometre,

100 mm Ölçüm Boylu (0.01 mm doğruluklu)

UTM-0520

Üniversal Deney Cihazı için Ekstensometre,

50 mm Ölçüm Boylu (0.001 mm doğruluklu)

Standartlar

TS EN ISO 15630-1, 6892-1, 7500-1

UTM-4000 Hidrolik Üniversal Deney Cihazı metal malzemelerde, özellikle yapılarda kullanılan demir donatıların akma ve çekme dayanımı v.b gibi değerlerin deney yapılmasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çekme deneylerinin yanı sıra Üniversal Deney Cihazı kapasitesine kadar basma deneylerini yapma olanağı da sağalar.

Alt çenede ve pistonda hareket limitleri, hidrolik sistemde bulunan hidrolik emniyet valfleri 600 kN kapasiteli Üniversal Deney Cihazında maksimum güvenlik sağlar. Hidrolik güç ünitesi son derece sessiz çalışmaktadır.

Kullanımı kolay tüm standartlara uygun çenelerle 0-40mm arasında düz ve 8-32 mm arasında çaplarda yuvarlak numunelere deney uygulanabilir..

Yük ölçümlerinde yük hücresi kullanılır. Gerinim ölçümleri, cihaza yerleştirilmiş elektronik deplasman sensörü ile ölçülür. Gerekirse numuneye direkt bağlanan harici bir Ekstensometre vasıtası ile de gerinim ölçümü yapılabilir.

Deneyler tam otomatik bir Dijital Kontrol Ünitesi ya da PC tarafından yapılabilir. Cihaz ayarlanan hız değeri ile deneyi bitirir ve başlangıç pozisyonuna otomatik olarak geri döner.

UTM-4000 Hidrolik Üniversal Deney Cihazı Çekme ve Basma deneyleri için çift deney alanlıdır. Kullanıcı zorlanmadan çekme ve basma deneyleri arasında değişiklik yapabilir.  Bu esnek özellik kullanıcıya daha güvenli deney yapmayı, ekstra çaba sarf etmemeyi ve verimliliği sağlar.

Çeneler arası deney mesafesi motor sürücülü el tipi bir kumanda sistemi ile yapılabilir. Kullanıcı gövdenin dizaynı sayesinde hidrolik çenelere deney numunesini kolayca yerleştirebilir.

BC 100 TFT GRAFİK EKRANLI VERİ TOPLAMA VE KONTROL ÜNİTESİ

BC 100 TFT Grafik ekranlı veri toplama ve kontrol ünitesi, cihaz üzerine yerleştirilmiş basınç ve deplasman sensörleri ile yük hücrelerinden alınan veriyi işlemek ve makineyi kontrol etmek için tasarlanmıştır.

BC 100 tüm işlemleri 800x480 pikselli, 65535 renk çözünürlüklü, dokunmatik ekranlı ve fonksiyon tuşları bulunan ön panel üzerinden kontrol edilir.  Yük hücreleri, basınç yada deplasman sensörleri için 4 analog kanalı bulunur.

BC 100 kolay bir kullanım menüsüne sahiptir.  “Tüm menü” seçeneği görüntüleri aynı anda listeler, “operatör” seçeneği deney parametrelerini ayarlamak, etkinleştirmek veya sayısal bir değer girerken sorunsuz bir şekilde ilgili seçeneğe erişim olanağı sağlar. BC 100 dijital grafik ekranı gerçek zamanlı “Yük & Zaman”, “Yük & Deplasman” veya “Gerilme & Zaman” eğrilerini gösterebilir.

BC100 ünitesi birçok ek benzersiz özellikler sunar. Dahili hafızasına 10000'den fazla deney verisi kaydedebilirsiniz.  BC 100 Ünitesi mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar dahil piyasada yaygın olarak bulunan birçok USB girişli yazıcıyı destekler. Dahili internet protokolü paketi sayesinde, BC 100 Ünitesinin her özelliği internet tabanlı olarak dünyanın her yerinden uzaktan kontrol edilebilir.

Ana Özellikler
 • Deplasman veya Yük Kontrol olanağı,
 • Gerçek zamanlı grafik görüntüsü,
 • 32-bit ARM RISC mimarili işlemci kartı,
 • 10.000 deney sonucuna kadar sabit depolama kapasitesi,
 • Farklı yük hücreleri veya basınç sensörleri için 4 analog kanal. (Eşzamanlı kullanılabilen kanallar cihazın üretimdeki aplikasyonundan bağımsızdır. Yüksek kapasiteli yük hücresi için bir analog kanal, deplasman sensörü için bir analog kanal, düşük kapasiteli yük hücresi için bir analog kanal ve sabit basınç ünitesinin basınç ölçeri için bir adet analog kanal.)
 • Yük hücresi, basınç sensörü, strain gauge tabanlı sensör, potansiyometrik sensör ve voltaj ve akım vericileri için programlanabilir dijital kazanç ayarı,
 • Her kanal için 256000 nokta çözünürlük,
 • Her kanal için saniyede 10 veri toplama,
 • Ethernet bağlantılı PC ara yüzü,
 • 800x480 çözünürlük, 65535 renk TFT-LCD dokunmatik ekran,
 • 4 ana fonksiyon tuşu,
 • Çoklu dil desteği,
 • 3 farklı birim seçim desteği; kN, Ton ve Libre,
 • Gerçek zamanlı saat ve tarih,
 • Deney sonucu görselleştirme ve bellek yönetim arayüzü,
 • Ethernet üzerinden uzaktan bağlantı olanağı,
 • Test sonucu alma ve Eprom güncelleştirmesi için USB flash bellek,
 • USB bağlantılı mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar için USB yazıcı desteği, (uygun modeller için lütfen irtibata geçiniz.)
 • Deney sırasında gerçek zamanlı video kaydı için kamera desteği, (uygun modeller için lütfen irtibata geçiniz)
 • Deney kontrolü ve ileri düzey raporlama için ücretsiz yazılım.
HİDROLİK ÇENELER

Hidrolik güç üniteli çenelerde numunenin çenelerden sıyrılması tamamen önlenmiş olup deneylerde uzama sonuçları hatasız olarak alınmaktadır. Hidrolik çeneler kullanım kolaylığı ve güvenlik sağlamaktadır. Hidrolik çeneler, 8-32 mm çapında yuvarlak numuneleri çekmeye uygun çene takımları ile birlikte gelmektedir. Hidrolik Çene takımı bağımsız bir hidrolik güç ünitesine sahip olup, çalışma basıncı 350 bardır. Düz numuneler için çene yüzleri ayrıca sipariş edilmelidir.

EKSTENSOMETRE

Belirtilen değerin ±% 0.1 hassasiyetle farklı türdeki ekstensometreler ihtiyaca göre kullanılabilir. Ekstensometreler direkt olarak numunenin deformasyonunu ölçebilirler. Ya numunelerin ayrı ayrı ısıl genleşme gerinimini ölçer veya numunenin deformasyon etkilerini önlemek için ısıl genleşme etkisini ortadan kaldırır.

VERİ TOPLAMA & YAZILIM

Otomatik Basma ve Çekme Deney Cihazı ücretsiz verilen bir PC yazılımıyla kontrol (Başlat, Durdur komutları) edilir.  Bu yazılım, basma, çekme ve yarma deneyleri boyunca veri toplama ve yönetme olanağı sağlar. Veri tabanı yönetimi için gelişmiş fonksiyonlar, kayıtlı tüm verilerin kolay yönlendirilmesini sağlar. Deney sonuçları raporu tüm açıklayıcı bilgileri içerir.  Bu nedenle, deney parametreleri ayarlanabilir ve müşteri bilgileri, deney tipi, örnek türü, kullanıcı bilgisi ve deney hakkındaki ayrıntılı bilgiler de deney raporu ve grafik olarak yazdırılabilir.

Aşağıdaki deneyler UTEST yazılımı ile yapılabilir;

Standart Kodu

Açıklama

TS EN 15630-1 ve TS EN ISO 6892-1

Nervürlü Çelik İnşaat Demiri Çekme Deneyi

TS EN ISO 6892-1

Metalik Malzemelerde Çekme Deneyi

Üniversal Deney Yazılımı Güçlendirilmiş Çelik Malzemelerin çekme dayanımı ve Betonun ön gerilimini test etmek üzere geliştirilmiştir. Yazılım, cihaz kontrolü, veri toplama, bunların kaydı ve raporlama hazırlığını içerir. Kullanıcı kendi raporunu hazırlayabilir ve sonuçlarını Microsoft Excel ortamına gönderebilir.  Yazılım numune boyu, yüksekliği, çapı ve ölçüm boyu girişine izin verir ve kullanıcı daha sonra BAŞLAT komutunu verebilir. Numunelerin hesaplanan çapı, deneyden önce demirinin yoğunluğu hakkında kullanıcıya bilgi verir. Yazılım, kopma gerçekleşene kadar devamlı olarak yük, gerilim ve uzama yüzdelerini yeniler. Deney bittiğinde akma noktası hesaplanır ve ekranda görünür. Her rapor 14 farklı çapın girildiği 42 numuneli grupları içerir. Rapor tüm standart sınırlarını içerir ve kolayca örnek kabul edilebilir olup olmadığını kontrol eder. Bu limitler min. akma, min. çekme, min. kopma uzaması değeri,  çekme&akma… vb. Kullanıcı daha ileri muayeneler için grafikte yakınlaştırma yapabilir. Ekstensometre kullanmayan kullanıcıların manuel tamamlanan deneyleri ile kopma uzaması değeri senkronize edilebilir.

 • Yabancı Dil Destek ve Özelleştirilebilir Kullanıcı Arabirimi

Deneysel veriler ve ek bilgilerin tüm içeriği kullanıcı tarafından organize edilebilir. Yazılım birçok farklı dilde çalışabilmektedir.

 • Bir deney klasöründe farklı örneklerin 24 deney sonucunu kaydetme yeteneği

Deney sonuçları, grafik ve 24 farklı numunenin özellikleri bir klasörde kaydedilebilir. Eski deney klasörleri gözden geçirilebilir ve kolayca düzenlenebilir. Gelişmiş Grafik Kullanıcı Ara Yüz Yazılımı.

 • Ekrandaki grafik verisi deney sırasında aynı anda yenilenir

Yük değerleri her 100 milisaniyede bir yinelenen yüksek çözünürlüklü grafik olarak izlenebilir. Grafikteki 24 farklı numune eğrisi farklı renklerde çizilebilir veya kullanıcı  tercih edilen herhangi bir eğriye vurgu yapabilir. Yakınlaştırma-Uzaklaştırma ve sürükleme, fare ile kolayca yapılabilir. Eğrilerin tepe değerleri grafik üzerinde işaretlenebilir ve kullanıcı yüksek çözünürlüklü grafik üzerinde herhangi bir ortak yük değeri alabilir.

 • Gerektiğinde bellekte sık kullanılan metinleri kaydetmek ve onları hatırlamak mümkündür

Laboratuvar yeri ve adı, tipi ve çok kullanılan örneklerin boyutları gibi sık kullanılan bilgiler bellekte tutulur ve uygun bilgi kutusu tıklanıp menüde sık kullanılan metin seçilerek otomatik olarak yazılabilir.

 • Daha önce yapılan deney verileri erişim ve kullanımı

Kullanıcı, daha önce tamamlanan deney verilerine ulaşabilir, aynı yapı ve özelliklerde yeni rapor oluşturabilir.

 • Yazılım aracılığıyla deney parametrelerini düzenlemek mümkündür

Tüm deney parametreleri yazılımla uzaktan değiştirilebilir. Kullanıcı tarafından belirtilen tüm deney parametreleri, deney prosedürü başlamadan önce cihaza indirilir. Bu arada önceden tanımlanmış cihaz parametreleri deney sonuçlarında bir hataya neden olmaz.

 • Grafik çıkışları ve raporlar MS Excel çalışma sayfası olarak kaydedilebilir

Deney sonucu parametreleri ve grafikler düzgün olarak MS Excel çalışma sayfasına, kullanıcıların veri ve grafikleri farklı düzenleyebilmesi için kolayca aktarılır.

 • Rapor ve grafik şablonları düzenlemek için Maksimum Esneklik

Kullanıcı kendi özel rapor şablonu ve MS Excel grafik düzenini tasarlayabilir. Yazılım bölümünde kullanıcı, hangi verilerin çalışma sayfasındaki hangi hücrede gösterileceğini tanımlayabilir. Bu nedenle  özel tasarım deney sonuçlarını izlemek mümkün olmaktadır.

Teknik Özellikler

Kapasite

600 kN

Deney Hızı

2-25 mm/dk.

Yük Ölçüm Doğruluğu

± %1

Deplasman Ölçüm Çözünürlüğü

0.01 mm

Kolon Çapları  

Alt

70 mm

Üst

70 mm

Dikey Deney Mesafesi  

Çekme

Min. 40 mm

Maks. 320 mm

Basma

Maks. 110 mm

Kolonlar arası Mesafe

450 mm

Piston Stroku

150 mm

Maks. Basınç                         

Çene

350 bar

Yük

200 bar

Ağırlık

1850 kg

Yükseklik

 

2700 mm

Maks. strokta

2850 mm