İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Utest Malzeme Test Cihazları

Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazı, Oransal Valfli

Ürün Kodu

UTM-6000

Hidrolik Üniversal Deney Cihazı,

Servo Kontrollü, 600kN

UTM-6001

Üniversal Deney Cihazı Gövdesi,

600kN, 380V, 50-60Hz, 3 faz.

UTM-7000

Hidrolik Üniversal Deney Cihazı,

Servo Kontrollü, 1000kN

UTM-7001

Üniversal Deney Cihazı Gövdesi,

1000kN, 380V, 50-60Hz, 3 faz.

UTM-8000

Hidrolik Üniversal Deney Cihazı,

Servo Kontrollü, 2000kN

UTM-8001

Üniversal Deney Cihazı Gövdesi,

2000kN, 380V, 50-60Hz, 3 faz.

UTM-0500

Üniversal Deney Cihazı için Ekstensometre,

50 mm Ölçüm Boylu (0.01 mm doğruluklu)

UTM-0510

Üniversal Deney Cihazı için Ekstensometre,

100 mm Ölçüm Boylu (0.01 mm doğruluklu)

UTM-0520

Üniversal Deney Cihazı için Ekstensometre,

50 mm Ölçüm Boylu (0.001 mm doğruluklu)

Standartlar

TS EN ISO 6892-1, 15630-1, 7500-1

GENEL ÖZELLİKLER

UTM-6000, UTM-7000 ve UTM-8000 bilgisayar kontrollü servo hidrolik Üniversal Deney Cihazı ile çekme, maksimum yük, maksimum kopma, kırılma ve kırılma noktası gibi yapısal değerler için demir malzemeleri test etmek için tasarlanmıştır. UTM-6000 modeli 600kN, UTM-7000 modeli 1000 kN  ve UTM8000 modeli 2000kN kapasitelidir. Tüm modellerde kullanılan yük hücreleri deney sırasında en iyi doğruluk değerine sahiptir. Sistemin yük doğruluğu yük hücresi kapasitesinin ±%1’i kadardır ve tam kapasitede %2 ye çıkar. Gerilim ölçümleri ya numuneye haricen direkt olarak takılan bir ekstensometre ile ya da sisteme dahil bir elektronik deplasman sensörüyle yapılmaktadır. Gerilim ölçümlerinin doğrulama değeri 12.5 mikron dur.

UTM-6000, UTM-7000 ve UTM 8000 TS EN ISO 6892-1, TS EN ISO 15630-1,  ISO 679, ISO 1920-4, ASTM E 290 ve diğer uluslararası ve ulusal standartları karşılamaktadır. Servo hidrolik üniversal deney sistemleri çekme, basma, eğilme ve kayma deneylerini deplasman ve yük kontrollü olarak gerçekleştirir. Bu iki parametre arasında deney sırasında geçiş yapılabilir. Mevcut duruma göre, sistem sabit oranlı deplasman deneyi, ayarlı eğime göre yükleme ve sabit oranlı yükleme gerçekleştirebilir.

UTM-6000, UTM-7000 ve UTM 8000 sistemlerinin güçlü deney yazılımıyla gerçek zamanlı görüntü,  stres – gerilim eğrisi, yük deformasyonu, yük-zaman eğrisi vb. gibi veriler elde edilebilir. Aynı zamanda kaydedebilme, raporlama, çıkış, deney raporu alınabilir. Sistem, Ar&Ge Laboratuvarları, Üniversite ve Akademiler, Kalite Kontrol Merkezleri, Kalibrasyon Merkezleri/Laboratuvarlar ve Endüstri gibi geniş bir kullanım alanına sahip bir Malzeme Test Yazılımıyla birlikte gelmektedir.

YÜK GÖVDESİ

Hidrolik Üniversal Deney Cihazları servo hidrolik yükleme ve motor sürücülü, 6 kolonlu üst düzey sertliğe sahip yapısal sistemlerdir. Tüm modellerde çekme ve basma olmak üzere iki çeşit ölçüm bölgesi bulunmaktadır. Herhangi bir değişiklik yapılmadan hem çekme hem de basma deneyi kolayca yapılabilir. Crosshead ayarlanarak farklı ölçülerdeki numuneler deney için kullanılabilir. Bu tasarım ayrıca kullanımı kolaylaştırır ve verimliliği artırır. Çeneler arasındaki mesafe motor sürücülü el kumandası ile kolayca ayarlanabilir. Sistemdeki çeneler kullanılacak numuneye göre kolayca değiştirilebilir. Tüm sistemlerde çene yüzleri, basma plakaları ve eğilme aparatı standart olarak bulunmaktadır.

GÜÇ ÜNİTESİ

Servo kontrollü hidrolik güç üniteleri içerdikleri oransal vanayla P.I.D. kontrollü otomatik deneyler için kullanılabilir ileri düzey bir ünitedir. Kapalı döngü olması nedeniyle yük ve deplasman kontrollü ölçümler yapılmasına olanak sağlar.  PID kontrolörü ve veri toplama frekansı 1000Hz’dir. Güç üniteleri yükleme, boşaltma ve düşük döngülü dinamik deneyler için yük gövdelerine gerekli yağı uygun miktar ve basınçta sağlamaya yönelik tasarlanmıştır.

Veri toplama ve kontrol sisteminin tüm işlemleri ön paneldeki dokunmatik 240*320 LCD ekrandan veya bilgisayardan kontrol edilebilir. Sistemde yer alan 2 ekstra analog kanala yük hücresi, basınç veya deplasman transduseri gibi farklı sensörler bağlanabilir. Bir adet TTL deplasman transduser girişi de gövde deplasman ölçümü için ayrılmıştır. Ek 2 analog kanal farklı aplikasyonlar için üretim aşamasında istendiği gibi düzenlenebilir.

Güç ünitesi Ethernet üzerinden bilgisayara bağlanarak gelişmiş deneyler, veri toplama ve raporlama olanağı sağlar. Numunelere LVDT veya ekstensometre bağlanarak Elastisite modülü, Poisson Oranı ve sıkıştırılabilirlik parametreleri kolayca ve doğru bir bir şekilde belirlenebilir. Son deneyin tüm test parametreleri ve sensör kalibrasyon değerleri kontrol ünitesinde otomatikman kaydedilir. Güç ünitesinde her gövde için ayrı soğutmalı basınç güvenlik valfi bulunmaktadır.

DONANIM
 • 2 ekstra analog kanal
 • Sensör çıkışı ve sinyal ampflikasyonu için entegre yükselteçler.
 • Her kanal için 1000Hz kontrol ve 1/65000 çözünürlük.
 • Bilgisayar bağlantısı için Ethernet girişi.
 • 240*320 piksel LCD ekran.
 • Dokunmatik operatör paneli
 • Yük, deplasman yüklemeler yapabilir.
 • Test kontrolü ve gelişmiş rapor seçenekleri için ücretsiz bilgisayar yazılımı.
 • İstek üzerine fabrikada ayarlanan İngilizce veya Türkçe seçenekleri.
 AKSESUARLAR

 

UTM-6000

UTM-7000, UTM-8000

Çekme Çene Seti

Silindir Çene,  13-26 ve 26-40 mm

Düz Çene,  0-15 ve 15-30 mm

Silindir Çene, 20-40, 40-60 ve 60-80 mm

Düz Çene, 10-40 ve 40-70 mm

Basma Plakası

128 mm

200 mm

Eğilme Aparatı

30-500 mm

50-720 mm

EKSTENSOMETRE

Belirtilen değerin ±% 0.1 hassasiyetle farklı türdeki ekstensometreler ihtiyaca göre kullanılabilir. Ekstensometreler direkt olarak numunenin deformasyonunu ölçebilirler. İstendiği takdirde numunelerin ayrı ayrı ısıl genleşme gerinimini ölçebilir veya numunenin deformasyon etkilerini net görmek için ısıl genleşme etkisini ortadan kaldırır.

Bütün Cihazlar aşağıdakilerle birlikte verilmektedir.

 • Silindir Numune Çenesi (cihaz kapasitesine uygun olarak)
 • Basma Plakaları
 • Eğilme Aparatı
VERİ TOPLAMA & YAZILIM

Otomatik Basma ve Çekme Deney Cihazı ücretsiz verilen bir PC yazılımıyla kontrol (Başlat, Durdur komutları) edilir.  Bu yazılım, basma, çekme ve yarma deneyleri boyunca veri toplama ve yönetme olanağı sağlar. Veri tabanı yönetimi için gelişmiş fonksiyonlar, kayıtlı tüm verilerin kolay yönlendirilmesini sağlar. Deney sonuçları raporu tüm açıklayıcı bilgileri içerir.  Bu nedenle, deney parametreleri ayarlanabilir ve müşteri bilgileri, deney tipi, örnek türü, kullanıcı bilgisi ve deney hakkındaki ayrıntılı bilgiler de deney raporu ve grafik olarak yazdırılabilir.

Aşağıdaki deneyler UTEST yazılımı ile yapılabilir;

Standart Kodu

Açıklama

TS EN 15630-1 ve

TS EN ISO 6892-1

Nervürlü Çelik İnşaat Demiri Çekme Deneyi

TS EN ISO 6892-1

Metalik Malzemelerde Çekme Deneyi

Üniversal Deney Yazılımı Güçlendirilmiş Çelik Malzemelerin çekme dayanımı ve Betonun ön gerilimini test etmek üzere geliştirilmiştir. Yazılım, cihaz kontrolü, veri toplama, bunların kaydı ve raporlama hazırlığını içerir. Kullanıcı kendi raporunu hazırlayabilir ve sonuçlarını Microsoft Excel ortamına gönderebilir.  Yazılım numune boyu, yüksekliği, çapı ve ölçüm boyu girişine izin verir ve kullanıcı daha sonra BAŞLAT komutunu verebilir. Numunelerin hesaplanan çapı, deneyden önce demirinin yoğunluğu hakkında kullanıcıya bilgi verir. Yazılım, kopma gerçekleşene kadar devamlı olarak yük, gerilim ve uzama yüzdelerini yeniler. Deney bittiğinde akma noktası hesaplanır ve ekranda görünür. Her rapor 14 farklı çapın girildiği 42 numuneli grupları içerir. Rapor tüm standart sınırlarını içerir ve kolayca örnek kabul edilebilir olup olmadığını kontrol eder. Bu limitler min. akma, min. çekme, min. kopma uzaması değeri,  çekme&akma… vb. Kullanıcı daha ileri muayeneler için grafikte yakınlaştırma yapabilir. Ekstensometre kullanmayan kullanıcıların manuel tamamlanan deneyleri ile kopma uzaması değeri senkronize edilebilir.

 • Yabancı Dil Destek ve Özelleştirilebilir Kullanıcı Arabirimi

Deneysel veriler ve ek bilgilerin tüm içeriği kullanıcı tarafından organize edilebilir.

Yazılım birçok farklı dilde çalışabilmektedir.

 • Bir deney klasöründe farklı örneklerin 24 deney sonucunu kaydetme yeteneği

Deney sonuçları, grafik ve 24 farklı numunenin özellikleri bir klasörde kaydedilebilir.

Eski deney klasörleri gözden geçirilebilir ve kolayca düzenlenebilir.

Gelişmiş Grafik Kullanıcı Ara Yüz Yazılımı.

 • Ekrandaki grafik verisi deney sırasında aynı anda yenilenir

Yük değerleri her 100 milisaniyede bir yinelenen yüksek çözünürlüklü grafik olarak izlenebilir. Grafikteki 24 farklı numune eğrisi farklı renklerde çizilebilir veya kullanıcı  tercih edilen herhangi bir eğriye vurgu yapabilir. Yakınlaştırma-Uzaklaştırma ve sürükleme, fare ile kolayca yapılabilir. Eğrilerin tepe değerleri grafik üzerinde işaretlenebilir ve kullanıcı yüksek çözünürlüklü grafik üzerinde herhangi bir ortak yük değeri alabilir.

 • Gerektiğinde bellekte sık kullanılan metinleri kaydetmek ve onları hatırlamak mümkündür

Laboratuvar yeri ve adı, tipi ve çok kullanılan örneklerin boyutları gibi sık kullanılan bilgiler bellekte tutulur ve uygun bilgi kutusu tıklanıp menüde sık kullanılan metin seçilerek otomatik olarak yazılabilir.

 • Daha önce yapılan deney verileri erişim ve kullanımı

Kullanıcı, daha önce tamamlanan deney verilerine ulaşabilir, aynı yapı ve özelliklerde yeni rapor oluşturabilir.

 • Yazılım aracılığıyla deney parametrelerini düzenlemek mümkündür

Tüm deney parametreleri yazılımla uzaktan değiştirilebilir. Kullanıcı tarafından belirtilen tüm deney parametreleri, deney prosedürü başlamadan önce cihaza indirilir. Bu arada önceden tanımlanmış cihaz parametreleri deney sonuçlarında bir hataya neden olmaz.

 • Grafik çıkışları ve raporlar MS Excel çalışma sayfası olarak kaydedilebilir

Deney sonucu parametreleri ve grafikler düzgün olarak MS Excel çalışma sayfasına, kullanıcıların veri ve grafikleri farklı düzenleyebilmesi için kolayca aktarılır.

 • Rapor ve grafik şablonları düzenlemek için Maksimum Esneklik

Kullanıcı kendi özel rapor şablonu ve MS Excel grafik düzenini tasarlayabilir. Yazılım bölümünde kullanıcı, hangi verilerin çalışma sayfasındaki hangi hücrede gösterileceğini tanımlayabilir. Bu nedenle  özel tasarım deney sonuçlarını izlemek mümkün olmaktadır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 

UTM-6000

UTM-7000

UTM-8000

Maksimum Yük

600 kN

1000 kN

2000kN

Yük Ölçüm Doğruluğu

Maks. Kapasitenin %2’sinden itibaren %1

Maks. Kapasitenin %2’sinden itibaren %1

Maks. Kapasitenin %2’sinden itibaren %1

Deformasyon Ölçüm Doğruluğu

12.5µm

12.5µm

12.5µm

Kontrol Modu ( Hız Oranı Tipi)

Deplasman Kontrol, Yük Kontrol, Gerilim Kontrol

Deplasman Kontrol, Yük Kontrol, Gerilim Kontrol

Deplasman Kontrol, Yük Kontrol, Gerilim Kontrol

Çeneler arası Maks. Dikey Boşluk

750 mm

750 mm

1000 mm

Tablalar arası Maks Dikey Boşluk

620 mm

620 mm

850 mm

Maks Yatay Boşluk

475 mm

565 mm

840 mm

Piston Strok

250 mm

250 mm

250 mm

Deney Hızı

0-50 mm/dk. (Deplasman)

0-50 mm/dk. (Deplasman)

0-50 mm/dk. (Deplasman)

Crosshead Hızı

200 mm/dk.

200 mm/dk.

280 mm/dk.

Düz numunelere çene (2 set)

Kalınlık 0-30 mm

Kalınlık 0-40 mm

Kalınlık 0-50 mm

Yuvarlak numunelere çene.

(2 set)

Çap 13-40 mm

Çap 20-60 mm

Çap 20-80 mm

Basma Tablası Ölçüsü

Ø 128 mm

Ø 148 mm

Ø 200 mm

Güç Kaynağı

380 V AC, 50 Hz, 2.5 kW Gövde

220 VAC 50 Hz Güç Ünitesi

380 V AC, 50 Hz, 3.5 kW Gövde

220 VAC 50 Hz Güç Ünitesi

380 V AC, 50 Hz, 3.5 kW Gövde

220 VAC 50 Hz Güç Ünitesi

Yük Gövdesi Ölçüsü

770x600x2150 mm

900x650x2400 mm

1300x900x3300 mm

Güç Ünitesi Ölçüsü

570x800x1020

570x800x1020

570x800x1020

Ağırlık ( Gövde / Güç Ünitesi )

2600 kg/250kg

3700 kg/250kg

8800 kg/250kg