İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Utest Malzeme Test Cihazları

Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazı, Servo Valfli

Ürün Kodu

UTM-0600S        Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazı, 600 kN
UTM-1000S        Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazı, 1000 kN
UTM-2000S        Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazı, 2000 kN

Standardlar

TS EN ISO 6892-1, 15630-1, 7500-1

Genel Özellikler

UTEST-S Serisi Üniversal Deney Cihazları yüksek kapasiteli tek deney alanlı cihazlardır. Cihazlar kalite kontrol, ürün geliştirme ve araştırma merkezleri için düz ve yuvarlak numunelerin çekme, basma ve eğilme deneylerini yapmaya uygundur.  Çelik ve bağlantı elemanları gibi kırılgan malzemelerin deneyi için yüksek sertlikte ve deformasyon enerjisi minimum olan gövdeler kullanılır.

Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazı gövde üzerine yerleştirilmiş Çok Fonksiyonlu El Tipi Kumanda Sistemi, Dijital Kontrol Ünitesi ya da PC üzerine kurulmuş Malzeme Deney Programlı (MTP) Kontrol Ünitesi ile kontrol edilebilmektedir.

Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazı ile yük ve deplasman kontrollü olarak çekme ve akma, basma ve eğilme deneyleri yapılabilir.

UTEST-S Serisi cihazlarla deney sırasında yük ve deplasman kontrolleri arasında geçiş yapılabilir.

ANA ÖZELLİKLER;
 • Üstün dikey ve yanal sertlik ve hassasiyetle uyum sağlayan sert 4 kolonlu yapı,
 • Tam deney kontrolü için kapalı çevrim servo kontrollü hidrolik güç ünitesi,
 • Kesin deney sonuçları için yüksek hızlı elektronik kontrol ve veri toplama ünitesi,
 • Hızlı deney için Çok Fonksiyonlu El Tipi Kumanda Sistemi,
 • Dikey deneyler için uygun tek deney alanı tasarımı,
 • Üst kirişe yerleştirilmiş çift etkili servo aktüatör,
 • Doğal eğilimi önlemek için anti-rotasyon sistemli aktüatör,
 • Farklı uzunluklardaki numunelerin deneyi için kolay ayarlanabilir uygun ve uzun piston stroku,
 • En iyi ölçüm pozisyonu ve doğruluğu için dijital deplasman sensörü,
 • Kolay kalibrasyon prosedürü,
 • Kolay kullanılabilen Malzeme Deney Programı (MTP),
 • Uzun ömürlü ve kolay temizlenebilen krom kaplı kolonlar,
 • Hidrolik V-yataklı çeneler,
 • Gövde üzerine yerleşik çene kontrol sistemi,
 • Direkt olarak çenelere tutturulabilen basma plakaları yada eğilme deney aparatı,
 • Pistondaki limit anahtarı yanı sıra hidrolik sistem üzerinde güvenlik limit valfleri.

Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazı, Yük Gövdesi, Gelişmiş Servo Kontrollü Otomatik Güç Ünitesi, Elektronik Kontrol Ünitesi ve standart olarak verilen Malzeme Deney Programından (MTP) oluşmaktadır.

Standartlara ve isteğe bağlı olarak Video-ekstensometre, Otomatik Ekstensometre, Klip-On Ekstensometre, Eğilme ve Basma Deney Aparatları, Yüksek Sıcaklık Kabinleri ve Çok Fonksiyonlu El Tipi Kontrol Sistemi Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazına entegre olarak verilmektedir.

Yük Gövdesi

Servo-Hidrolik Üniversal Deney Cihazları 600, 1000 ve 2000 kN kapasiteli olarak üretilmektedir. Üst kirişe yerleştirilmiş çift etkili servo aktüatörün uzun bir piston stroku vardır ve dikey test alanında farklı numune boylarıyla kolay ve etkin deney yapma olanağı sağlar. Yük ölçümü yapan yük hücresi taban plakasıyla alt çene arasında yer almaktadır.

Pistona monte edilen deplasman sensörleriyle deplasman ölçümü yapılmaktadır. Harici ekstensometreler (video ekstensometre, uzun mesafe ekstensometreleri, otomatik ektensometre veya numuneye sabitlenen ekstensometreler) gerektiği takdirde eşzamanlı olarak kullanılabilmektedir.

Tek bloklu Hidrolik V-yataklı çeneler piston sonunda ve taban plakasına sabitlenmiş yük hücresinin üstünde yer alır. Çene değişimi için herhangi bir alet veya montaj gerekmemektedir. 0-60mm kalınlığında düz numune ve 6-60mm çaplı yuvarlak kesitli numuneler için gerekli çeneler cihaz kapasitesine bağlı olarak sistemle birlikte verilmektedir.

GELİŞMİŞ SERVO KONTROLLÜ OTOMATİK GÜÇ ÜNİTESİ

UTC-4870 Servo Kontrollü Otomatik Güç Üniteleri, PID kapalı çevrim kontrol olanağıyla Ar&Ge laboratuarları ve üniversitelerde gelişmiş deney sistemi için idealdir. Hem yük hem de deplasman kontrollü deneyler yapılmasına olanak sağlar. PID kontrolörü ve veri toplama frekansı 1000Hz’dir. UTC-4870 otomatik güç üniteleri yükleme, boşaltma ve düşük döngülü dinamik deneyler için yük gövdesine gerekli yağı uygun miktar ve basınçta sağlamaya yönelik tasarlanmıştır. Veri toplama ve kontrol sisteminin tüm işlemleri ön paneldeki dokunmatik 240*320 LCD ekrandan veya bilgisayardan kontrol edilebilir.

UTC-4870 4 gövdeye kadar kontrol edebilir. Her gövde için bir yük hücresi (veya basınç transduseri) girişi ve kontrol için bir deplasman sensörü girişi vardır. Sistemde yer alan 3 ekstra analog kanala yük hücresi, basınç veya deplasman transduseri gibi farklı sensörler bağlanabilir.

Dokunmatik dijital LCD ekranlı kontrol ünitesinden seçilen gövde veya bilgisayar yazılımından seçilen test türüne göre güç ünitesi otomatikman ilgili gövdeye kontrollü olarak yağ basar.

Deplasman transduserleri TTL tipi veya analog olabilir ancak tüm gövdelerde aynı tip sensör bulunmalıdır.

UTC-4870 güç ünitesinin genel özellikleri:

 • Azami 280 barda 5lt/dk yağ basabilen, 3kW motor.
 • +/- %0.5 doğrulukta yükleme ve boşaltma
 • Azami yükün %0.005 oranında sabit yükte kalabilme
 • Yük kontrolü sistemin azami yük kapasitesinin %0.3’ünden sonra başlamaktadır.

Güç ünitesi Ethernet üzerinden bilgisayara bağlanarak gelişmiş deneyler, veri toplama ve raporlama olanağı sağlar. Numunelere LVDT veya ekstensometre bağlanarak Elastisite modülü, Poisson Oranı ve sıkıştırılabilirlik parametreleri kolayca ve doğru bir bir şekilde belirlenebilir. Son deneyin tüm test parametreleri ve sensör kalibrasyon değerleri kontrol ünitesinde otomatikman kaydedilir. Güç ünitesinde her gövde için ayrı soğutmalı basınç güvenlik valfi bulunmaktadır.

Ana Özellikler
 • Gövdelere ait yük hücresi/basınç transdusere ek olarak deplasman ölçerler ve ekstensometreler gibi harici sensörlerin bağlanabileceği entegre 3 adet analog kanal.
 • Sensör çıkışı ve sinyal ampflikasyonu için entegre yükselteçler.
 • Her kanal için 1000Hz kontrol ve 1/65000 çözünürlük.
 • Bilgisayar bağlantısı için Ethernet girişi.
 • 240*320 piksel LCD ekran.
 • Dokunmatik operatör paneli
 • 4 gövde bağlanma kapasitesi
 • Yük, deplasman veya gerinim oranlı yüklemeler yapabilir. Pik sonrası uygulamalar için UTC-4870 seçilmelidir.
 • Test kontrolü ve gelişmiş rapor seçenekleri için ücretsiz bilgisayar yazılımı
 • Numune sertliğine bağlı olarak 0.01-100kN/saniye aralığında yük kontrolü
 • UTM-0600S ve 1000S için 0.01 ila 100mm/dk, UTM-2000s için 75mm/dk’ya kadar deplasman kontrolü
 • Çoklu dil desteği
 • Gerçek zamanlı saat ve tarih.
ÇOK İŞLEVLİ UZAKTAN KUMANDA EL SETI

Çok işlevli uzaktan kumanda el seti, elektronik kontrol ünitesi ve bilgisayara kıyasla daha pratik işlemler için tasarlanmıştır. Çok işlevli uzaktan kumandayla piston yukarı aşağı hareket ettirilebilir, test hızı ayarlanabilir ve numune kavrama çeneleri açılıp kapatılabilir. Uzaktan kumanda seti alt ve üst limitlerde ve azami yük oranına ulaşıldığında gövdeyi durdurulabilir.

Elektronik kontrol ünitesine bir kabloyla bağlanan çok işlevli uzaktan kumanda el setindeki LCD ekrandan deneyin yük ve deformasyon değerleri görüntülebilir.

MALZEME DENEY PROGRAMI (MTP)

Malzeme Deney Programı (MTP) standart olarak cihaz kontrolü ve veri işleme için cihaz ile beraber verilmektedir.  MTP kullanılarak deney kontrol data girişi (deney hızı, maksimum yük ve uzama limitleri, v.b), numune verisi ve veriler girilebilir.

Gerçek zamanlı görüntü, gerilim-gerinim eğrisi, yük deformasyonu, yük-zaman eğrisi, yük/gerinim, Young Modülü, vs. yazılım vasıtasıyla gösterilebilir.  Üst ve alt akma, maksimum kopma ve gerinme, seçilen noktanı kopma/uzama oranı vs. değerleri grafik üzerinden okunabilir.

İsteğe bağlı olarak önceki grafik ve veriler görülebilir.  Aynı anda kayıt yapılabilir, rapor alınabilir ve deney raporları çıktısı alınabilir. Malzeme Deney Programı geniş bir kullanım alanına sahiptir. Alınan deney sonuçları Metrik ve SI birim sisteminde gösterilebilir. Malzeme deforme olduktan sonra başlangıç koşullarına geri döner ve otomatik sıfırlama özelliği Malzeme Deney Programında mevcuttur. Tüm deney sonuçları ekranda görülebilir. Sistemde otomatik kopma algılaması vardır ve birkaç ara algılama kriterleri daha mevcuttur. Malzeme Deney Programı (MTP) sisteme takılan video ekstensometre, Otomatik Ektensometre vb. gibi ekipmanları otomatik olarak tanıma özelliğine sahiptir.

OPSİYONLAR
Standart Ekstensometreler

UTM-0500 Klip-On Tip Ekstensometre, 50 mm ölçüm boylu, 0.01 mm doğruluklu,

UTM-0520 Klip-On Tip Ekstensometre, 50 mm ölçüm boylu, 0.01 mm doğruluklu,

Klip-On tip ekstensometreler deplasman ölçümünü direkt olarak numune üzerinden alırlar.

Otomatik Ekstensometreler

UTM-0540 Otomatik Ekstensometre, 10-300 ölçüm boyuna sahiptir ve 0,1 µm doğrulukla ölçüm yapabilir. Bu tipteki ektensometreler tam bilgisayar kontrollü ve farklı ölçüm alanlarında düz ve yuvarlak numunelerde kullanılabilir.  Yüksek hassasiyetleri nedeni ile çok hassas numunelerde kullanılabilirler.

Otomatik Ekstensometre Teknik Özellikleri

Ölçüm Boyu L0 (mm)

10-300

Doğrusallık Hatası

% 0.005

Hareket Mesafe Hatası

± % 0.5

Çözünürlük (µm)

1 ya da 0.1

Çalışma Sıcaklık Aralığı (0C)

0-50

Gösterge Hatası (µm)

1.5

Pozisyonlama Mesafesi (mm)

190

Hareket (mm)

300 mm L0

Video ekstensometreler

UTM-0560 Video ekstensometreler temassız tip, yüksek çözünürlükte ve hassasiyette olan sistemlerdir. İşaretlenen iki nokta arasındaki deplasman ve % deplasman, gerçek deplasman görüntüsü ve % deplasman bu tarz gerçek zamanlı kamera sistemleri ile elde edilebilir.

Yüksek çözünürlüklü Video ekstensometrelerin hassasiyeti % 0.002 dir. Genel olarak, işaretli iki nokta arasındaki ortalama gerinim değeri elde edilebilir. İşaretli 10 farklı noktaya kadar deplasman yüzdesi hesaplanabilir. Video ekstensometredeki görüntü ve veriler bağlı olan Malzeme Deney Programı (MTP) ile görülebilir.

Video ekstensometreler gövde üzerinde uygun bir noktaya bağlanabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model

UTM-0600S

UTM-1000S

UTM-2000S

Maksimum Yük (kN)

600

1000

2000

Piston Stroku (mm)

500

550

600

Çeneler arası Maksimum Mesafe (mm)

600

700

800

Kolonlar arası Yatay Mesafe (mm)

600

650

750

Kolonlar arası Yatay Derinlik Mesafesi (mm)

350

450

450

Kolon Çapı (mm)

100

120

200

Deplasman Deney Hızı (mm/dk.)

0.1-100

0.1-100

0.1-75

Yük Deney Hızı (MPa/s)*

1-100

2-60

2-60

Deplasman Çözünürlüğü (mm)

0.001

0.001

0.001

Deplasman Doğruluğu (mm)

0.01

0.01

0.01

Düz Numune Çene Seti (mm)

0-30

0-40

0-60

Yuvarlak Numune Çene Seti (mm)

6-40

12-50

12-60

Güç Kaynağı

380 VAC,50 Hz, 3 faz.

380 VAC,50 Hz, 3 faz

380 VAC,50 Hz, 3 faz

Yükseklik (mm)

2990

3600

4000

Yük Ölçüm Doğruluğu

(Yük Hücresi kapasitesinin %1-%100)

 

Sınıf 0.5

 

Sınıf 0.5

 

Sınıf 0.5

Ortam Koşulları

10-30 0C ve %80 e kadar nem

10-30 0C ve %80 e kadar nem

10-30 0C ve %80 e kadar nem

Maksimum Çalışma Basıncı (bar)

350

350

350

* Yükleme hızı, numunelerin çeşitliliğine ve dayanıklılığına göre değişiklik gösterebilir.