İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Utest Malzeme Test Cihazları

Ultrasonik Dalga Hızı Test Cihazı

Ürün Kodu 

UTC- 3034 Ultrasonik Dalga Hızı Test Cihazı

Standartlar

TS EN 12504-4; ASTM C 597

Ultrasonik Geçiş Hızı Test Cihazı, ultrasonik dalgaların beton içerinde yayılma hızının ölçümünde kullanılır. Eksenel atımlardan oluşan dalga, test edilen beton yüzeyi ile kontak halinde olan bir elektro-akustik transdüser tarafından üretilir. Betonda uzunluğu bilinen bir mesafeyi kat eden titreşim dalgası ikinci bir transdüser tarafından elektrik sinyallerine çevrilir ve elektronik zamanlama devresi tarafından dalganın geçiş hızı ölçülür.

TS EN 12504-4:2004 taze betonun, sertleşmiş betonun ve yapılardaki betonun testi konusunda yol gösterir. Bu standart ultrasonik eksenel dalgaların betonda yayılım hızının belirlenmesi metodunu ayrıntılı olarak belirler.

Dalga hızının ölçümü, betonun homojenliğinin, betondaki çatlak ve boşlukların varlığının, betonun zamanla değişen özelliklerinin ve dinamik fiziksel özelliklerinin belirlenmesinde kullanılabilir.

UTC-3034 Ultrasonik Dalga Hızı Test Cihazı mikroprosesör içeren ve RS 232 bağlantısı ile bilgisayara bağlanabilen bir ekipmandır. Osiloskopa bağlanabilir ve transit zaman ölçümünü 0.1 den 1999.9 µs kadar 0.1 µs çözünürlükle gerçekleştirebilir. Pil ile çalışan cihaz 800 V çıkışlı aktarıcı ve 18 saatlik pil ömrüne sahiptir.   

Ultrasonik Dalga Hızı Test Cihazı aşağıdakiler ile birlikte verilmektedir:

  • İki adet 54 KHz transdüser (iletici ve alıcı) 3 mtre kablo ile
  • Kalibrasyon çubuğu
  • Bağlayıcı Sıvı (250 ml)
  • Taşıma çantası

Boyutlar

240x120x75 mm

Ağırlık (yaklaşık)

1.3 kg