İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Utest Malzeme Test Cihazları

Otomatik Hidrolik Güç Üniteleri, BC 100 Kontrol Üniteli

Ürün Kodu

UTC-4830

Otomatik Hidrolik Güç Ünitesi,

BC 100 Kontrol Üniteli 220-240 V 50-60 Hz

UTC-4840

Otomatik Hidrolik Güç Ünitesi,

Yüksek Yağ Kapasiteli,

BC 100 Kontrol Üniteli, 220-240 V 50-60 Hz

BC 100 tarafından kontrol edilen, çift kademeli pompaya sahip UTC-4830 Hidrolik Güç Ünitesi,  yük gövdelerinde deneyler için gerekli basıncı sağlayacak yağın kontrollü olarak pistona iletilmesi için tasarlanmıştır. Çok sessiz olan güç ünitesi, numune boyutlarına bağlı olarak  ±5% doğrulukla 1 kN/sn. ile 20 kN/sn. aralığındaki hızlarda yükleme yapabilir.  Hızlı yaklaşım pompası standart olarak temin edilir.  Hızlı yaklaşım pompası standard olarak verilir.  Aşırı yüklemenin önlenebilmesi için, güvenlik valfi (Maksimum basınç valfi) ile donatılmıştır.

UTC-4840 Otomatik Güç Ünitesi  UTC-4830 ile aynı özelliklere sahiptir. Tek farkı daha fazla yağ kapasitesine sahip olmasıdır.  UTC-4840, büyük  boyutlu  pistonlara sahip gövdeler ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış ve üretilmiştir. Maksimum çalışma basıncı 430 bar dır.

Çift Kademeli Pompa

Çift kademeli pompa iki gruptan oluşur:

 • Düşük basınç dişli pompa
 • Yüksek basınçlı, radyal piston pompası

Yüksek debili düşük basınçlı dişli pompa hızlı ön yükleme için kullanılır, düşük basınçlı radyal piston pompası ise deney uygulamaları için gerekli yüksek basınçlı yağı sağlar. Makinenin hızlı yaklaşım özelliği, pistonun yukarı yönde harekete başlaması ile numunenin üst basınç plakası ile temas ettiği ana kadar geçen süreyi kısaltır ve çok sayıda numune üzerinde deney yapılmasının söz konusu olduğu laboratuvarlarda, çok büyük zaman tasarrufu sağlar.

Motor

Çift kademeli pompayı çalıştıran 0,75 kW lık  AC motor, Omron J7 motor İnventörü ( Frekans değiştirici)  tarafından kontrol edilir. Yağ akış debisi değişimi, motor devir hızı değişimi ile sağlanır.

Dağıtım Blokları

Dağıttım bloğu, çift kademeli pompadan gelen yağın, akış yönünün kontrolünü sağlar. Dağıtım bloğu üzerine aşağıdaki aksamlar monte edilmiştir;

 1. Selenoid Valf
 2. Emniyet valfi (maksimum basınç valfi)
 3. Transducer
 4. Düşük basınçlı dişli pompa
 5. Yüksek basınçlı, radyal piston pompası
Yağ Tankı

Deney sürecinde hidrolik sistemin doldurulması ve pistonun itilmesi için gerekli yağ, 20 litre kapasiteli UTC-4830 veya 32 litre kapasiteli UTC-4840 tanklarında depolar. Tanklarda, 46 no.lu hidrolik motor yağı kullanılır. Yağ seviye ve sıcaklığı, tankın üzerine monte edilmiş olan gösterge üzerinden görülebilir.

 

UTC-4830

UTC-4840

Boyutlar

370x400x920 mm

605x455x1015 mm

Ağırlık (yaklaşık)

85 kg

150 kg

Güç

1000 W

1000 W

BC 100 TFT OTOMATİK KONTROL VE VERİ TOPLAMA ÜNİTESİ

TFT Grafik Ekranlı Otomatik Kontrol ve Veri Toplama Ünitesi BC 100, yük hücreleri, basınç veya deplasman sensörlerinden ’ünden gelen verilerin işlenmesi yolu ile makinaların kontrolü için tasarlanmıştır.

BC 100 Ünitenin bütün işlemleri, TFT dokunmatik ekran (800x480 çözünürlüğünde renkli ekran)  ve fonksiyon tuşlarından oluşan ön panelden kontrol edilir. Unite, iki gövde veya deplasman sensörlü bir gövde için yapılandırılabilir.

BC 100 kolay kullanımlı menü seçeneklerine sahiptir. Tüm menü seçenekleri eş zamanlı olarak görüntülenir. Tüm menü seçeneklerinin birlikte görüntülenmesi, kullanıcının gerekli seçeneği aktif hale getirmesini veya sayısal verileri girerek, deney parametrelerini ayarlamasını sağlar. Küp basınç, silindir basınç, merkez veya iki noktadan kiriş eğilme, küp yarmada çekme, silindir yarmada çekme, parke taşı yarmada çekme ve bordür eğilme ile sınırlı olmayan farklı numune tiplerini için numune ayarları alt menüsü mevcuttur. BC100 TFT dijital grafik ekranında,  yük-zaman, yük-deplasman veya gerilim-zaman grafikleri gerçek zamanlı olarak görüntülenebilir.

Standart özellikleri yanında,  günümüz teknolojisini kullanıcılarının hizmetine sunan BC 100 Otomatik Kontrol Ünitesi’ nin benzersiz özeliklerinden bazıları şunlardır. 10000 adete kadar deney sonucunu hafızasında kayıtlı olarak tutabilir. Piyasada bulunan pek çok inkjet ve lazer yazıcıya USB bağlantısı ile bağlanılıp çıktı alınabilir. (Uygun model için UTEST ile irtibata geçiniz.) İnternet bağlantısı sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden cihaza bağlanılıp, deney cihazı kontrol edilebilir.

Ana  Özellikler
 • Yükleme hızı kontrolü (1 kN/s ile 25 kN/s arasında beton basınç dayanımı, 
  50 N/s ile 2,4 kN/s arasında çimento basınç ve eğilme dayanımı için)
 • 2 farklı gövdeyi kontrol özelliği
 • Yük kontrollü deney yapabilme özelliği
 • Gerçek zamanlı deney grafiği görüntüleme
 • CPU kart, 32 bit ARM mikroişlemci
 • 000 e kadar deney sonucunu kalıcı olarak depolama özelliği
 • Dört analog kanal (Uygulamaya bağlı olarak, aynı anda tümü veya birkaç tanesi fabrikada yapılandırılır.), farklı gövdelerdeki yük hücreleri veya basınç sensörleri için.
 • Programlanabilir dijital kazanç/gain ayarı (Yük hücreleri, basınç sensörleri , deplasman sensörleri, gerilim ölçerli sensör, voltaj ve sinyal yayıcılar için )
 • Her bir kanal için 1/256000 nokta çözünürlük
 • Her bir kanalda, saniyede 10 veri toplama ( Numune hızında)
 • Bilgisayar bağlantısı için Ethernet portu
 • 800x480 pixel 65535renkli, TFT-LCD dokunmatik ekran
 • 4 ana fonksiyon tuşu
 • Çoklu dil desteği
 • Üç birim sistem seçeneği: kN, tonf veya lb
 • Gerçek zamanlı tarih/saat
 • Deney sonuçlarını görüntüleme ve hafıza yönetimi ara yüzü
 • Ethernet üzerinden uzaktan bağlantı özelliği
 • Harici USB flash bellek bağlantısı, deney sonuçlarının yazılıma aktarılabilmesi için
 • USB yazıcı desteği, inkjet ve lazer yazıcılar için
  (Uygun model uyum için Utest ile irtibata geçiniz.)
 • Kamera bağlanma özelliği, deney süreci görüntülerinin kaydı için
  (Uygun model için Utest ile irtibata geçiniz.)
 • Ücretsiz bilgisayar yazılımı, deney kontrolü ve geliştirilmiş rapor çıktısı için
Güvenlik Özellikleri
 • Makineyi aşırı yüklenme riskine karşı koruyan maksimum basınç valfleri
 • Piston hareket mesafesi sınırlayıcı devre kesme anahtarı
 • Acil durum durdurma düğmesi
 • Yazılım ile kontrol edilen maksimum yük sınırlaması
Veri Toplama & Bilgisayar Yazılımı

BC 100 Otomatik Kontrol ve Veri Toplama Üniteli, Otomatik Hidrolik Güç Üniteleri ile birlikte ücretsiz olarak verilen UTEST deney yazılımı,  deneylerin, bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmesi,  bilgisayar üzerinden kumanda edilmesi (Start, Stop), veri toplanması,  veri raporlanması v.b.  amaçlar için geliştirilmiştir. Bu yazılım, deney sürecinde veri toplanmasını ve elde edilen verilere göre basınç veya eğilme veya yarmada çekme deneylerinin gerçekleştirilmesini sağlar.  Veri yönetimi için geliştirilmiş fonksiyonlar sayesinde, tüm kaydedilmiş verilerin kolay bir şekilde yönlendirilmesi sağlanır. Deney sonuçları çıktısı, tanımlanmış tüm deney bilgilerini kapsar. Deney parametreleri ayarlanabilir, firma adı, laboratuvar adı, deney tipi, numune tipi, boyutu, deney tarihi, vb. deney bilgileri kaydedilebilir,  yazılı rapor ve grafik çıktıları alınabilir.

UTEST yazılım ve uygun bir cihaz ile gerçekleştirilebilecek deneylerden bazıları aşağıdadır.

Standart No.

Deney adı

TS EN 12390-3

Beton küp veya silindir numuneleri basınç dayanımı

TS EN 12390-5

Beton kiriş numuneleri eğilme dayanımı

TS EN 1340

Beton bordür eğilme dayanımı

TS EN 12390-6

Beton silindir veya küp numuneleri yarmada çekme dayanımı

TS 2824 EN 1338

Beton parke taşı yarmada çekme dayanımı

TS EN 772-1

Kagir Birim(Tuğla, Beton, Hafif Beton, Gazbeton, Doğal ve Yapay Taş, Kireç-Kumtası) basınç dayanımı

TS EN 13748-1

Seramik Karo-iç mekan kırılma dayanımı ve yükü

TS EN 13748-2

Seramik Karo-dış mekan kırılma dayanımı ve yükü

TS EN 538 ve

TS EN 491

Kil veya betondan mamul çatı kiremitleri

TS EN 196-1

Çimento harcı basınç dayanımı

TS EN 196-1

Çimento harcı eğilme dayanımı

TS EN 12504-1 ve

TS EN 12390-3

Beton karot numunesi basınç dayanımı

Yabancı Dil Desteği ve Özelleştirilebilir Kullanıcı Arayüzü

Deney bilgilerinin içeriği ve ek bilgiler tamamen kullanıcı tarafından düzenlenebilir. Yazılımda farklı dil tercihi mevcuttur.

Bir Deney Dosyasında 24 Numuneye Kadar Deney Sonucu Saklayabilme

Aynı deney dosyası içinde, 24 farklı numunenin deney sonuçları, grafikleri ve numune bilgileri saklanabilir. Eski deney dosyaları kolayca tekrar geri çağırılabilir ve düzenlenebilir.

Deney Grafik Görüntülerinin, Gerçek Zamanlı Olarak Ekranda Yenilenmesi

(Gelişmiş Deney Grafik Arayüzü)

Deney grafikleri, deney sırasında gerçek zamanlı olarak görüntülenir. Yüksek çözünürlükte oluşturulan deney grafik görüntüleri, her bir 100 milisaniyede bir yenilenir.  24 farklı numuneye ait deney grafiği ya da sadece istenenler herhangi ibir numuneye ait deney grafiği farklı renklerde görüntülenebilir. Fare ile sürükleyerek görüntü yakınlaştırma ve kaydırma işlemleri yapılabilir. Grafik tepe değerleri eğri üzerinde işaretlenebilir. Eğrinin herhangi bir noktasındaki yük değeri yüksek çözünürlükte okunabilir.

Sık Kullanılan Metinleri Hafızada Saklama, Geri Çağırma Olanağı

Deneyi yapan, kontrol eden, deney tarihi, numune boyutu gibi sıkça kullanılan bilgilerin her defasında elle yazılması külfetini ortadan kaldırmak için geliştirilmiş bir özelliktir. Bilgi kutularına sağ tıklayarak açılan menüden sık kullanılan metinler seçilebilir.

Farklı Bir Deney Dosyasından, Deney Bilgilerini Alabilme

Özellikle aynı yapıya ait deneylerin yapılmasında proje bilgileri değişmeyeceği için, daha önce yapılmış deneylerden, bu bilgilerin alınması kullanıcıya büyük kolaylık sağlar.  Mevcut herhangi bir deney dosyası seçilerek bilgileri yeni deney dosyasına kolayca aktarılabilir.

Yazılım Kullanarak, Deney Cihazı Parametrelerini Değiştirebilme Olanağı

Deney cihazının desteklediği tüm deney parametreleri yazılım üzerinden değiştirilebilir. Her deney başlangıcından önce bu değerler cihaza aktarılarak, cihazın programlanan şartlarda çalışması sağlanır. Bu sayede, cihaz üzerinde yapılan değişikliklerin, deney sonuçlarında hataya neden olması ihtimalide ortadan kaldırılmış olur.

Rapor ve Grafik Çıktılarını MS Excel Çalışma Sayfası Olarak Oluşturma

Deney sonuçları MS Excel çalışma sayfası biçiminde rapor ve grafik çıktılarını aktarılır. Çıktılar istenen şekilde düzenlenebilir.

Rapor ve Grafik Taslaklarını Değiştirmede Sınırsız Esneklik

Rapor ve grafik şablonları MS Excel ile tasarlanabilir. Hazırlanan Excel sayfaları seçilip, hangi hücrelere hangi bilgilerin geleceği yazılım üzerinden seçilerek, rapor ve grafik çıktılarının görünümleri belirlenebilir. Çıktıların içeriği ve ne şekilde görüneceği tamamen kullanıcının tercihine bağlıdır.