İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Utest Malzeme Test Cihazları

Üç Eksenli UU Deneyi

Ürün Kodu

Üç Eksenli Deney Sistemleri, 220-240 V 50-60 Hz

Standartlar

ASTM D2850, D4767, D7181; AASHTO T-297; BS 1377-7, BS 1377-8

Zeminlerin mekanik özelliklerini belirlemek, yapı temelleri, bentler ve diğer zemin yapılarının tasarlanmasında çok önemli bir yer tutar.

Bina yapımı, dolgu ve kazı, tünel açma ve benzer uygulamalar zemin yapısına çeşitli etkiler uygular. Bu etkilerin başarılı bir şekilde simüle edilmesi için örselenmemiş numunelerdeki stres-gerinim ilişkisinin farklı stres seviyeleri ve drenaj şartları altında belirlenmesini sağlayan üç eksenli deneyler kullanılır.

UTEST Üç Eksenli Deney Sistemi örselenmemiş veya kalıpla oluşturulmuş zemin numuneleri üzerinde otomatik üç eksenli kesme deneylerinin yapılmasına olanak sağlar. Konsolide Edilmemiş Drenajsız (UU), Konsolide Drenajlı (CD) ve Konsolide Drenajız (CU) kesme deneyleri otomatikman yürütülür, kontrol edilir ve raporları alınabilir.

Konsolide Edilmemiş Drenajsız (UU) Deney

UU Deneyi için deney öncesi doygun olduğu kabul edilen numune, üç eksenli deney hücresinde çevre basıncına tabi tutulur. Numune hücreye yerleştirildikten sonra yanal basınç ünitesi vanası kullanılarak çevre basıncı belirlenen değere getirilir. Ardından sabit bir düşey gerinme oranı kullanılarak oluşturulan düşey basınçla numunenin kırılması sağlanır. Numunenin özgün yapısı ve su içeriği değişmesin diye doyurma ve konsolidasyon işlemleri yapılmaz. Bu deney sırasında boşluk suyu basıncı ölçülmediği için sonuçlar sadece toplam stres üzerinden yorumlanabilir.

Bu deneyler genelde aynı numuneden elde edilen üç farklı deney numunesi üzerinde farklı çevre basınçları kullanılarak yapılır.

Tüm numunelerin doygun olduğu varsayıldığı için kesme dayanımları tüm deneylerde birbiriyle ilişkilidir. Deney sonuçları için gerinme miktarına tekabül eden düşey basınç eğrileri çizilir. Kırılma anı olarak kabul edilen net en büyük ana stres değerinde Mohr halkaları toplam stres olarak çizilir. Ortalama drenajsız kesme dayanımı not edilmeli ve Mohr dairelerine teğet geçen kırılma/göçme zarfı/doğrusu çizilerek, drenajsız kohezyon kesme noktası (c) ve drenajsız kesme direnci açısı (φ) bulunur.

UU-CU-CD Deneyleri için Tipik Sistem Konfigürasyonları

 

Açıklama

UU

UU-CU-CD

UTM-0108

Multiplex Universal Elektromekanik Deney Cihazı (*)

1

1

UTGM-0010

Yük Hücresi, 5 kN

1

1

UTS-0400, UTS-0401

Üç Eksenli Deney Hücresi (**)

1

1

UTS-0405

Tek Bağlantı Hatlı Blok,3 Eksenli Deney Hücreleri için

1

-

UTS-0406

Üç Bağlantı Hatlı Blok, 3 Eksenli Deney Hücreleri için

-

1

UTGM-0110

Basınç Ölçüm Sensörü

1

3

UTS-0408

Yağ/Su Sabit Basınç Ünitesi,1700 kPa

1

2

UTS-0415

Otomatik Hacim Değişim Ünitesi

-

1

UTG-0320

Statik Unilogger, 4 kanal

-

1

UTS-0416

Yazılım, Üç Eksenli UU Deneyleri için

1

1

UTS-0417

Yazılım, Üç Eksenli CU-CD Deneyleri için

-

1

UTS-1330 ve

UTGP-1140  

Hava Alma Tankı, 7 L ve Hortum

1

1